Mapy w Tableau – jak dodać i konfigurować
Szukasz, jak ciekawie pokazać dane geograficzne? Jest na to fajny sposób 😊 Dziś pokażę, jak dodać wizualizacje w Tableau z wykorzystaniem map. Wskażę również, na co uważać i jakie opcje mamy do konfiguracji. Zobaczmy zatem jak działają mapy w Tableau. Zapraszam!
Jeśli szukasz bardziej ogólnego przeglądu nt. funkcji w Tableau zapraszam do innego wpisu (link). Poza tym, poniższy przykład zobaczysz w Dash corner na tej stronie.
Mapy w Tableau i przygotowanie danych
Tableau, podobnie jak inne narzędzia typu Business Intelligence, pozwalają na wykorzystanie map do szybkiej i efektownej wizualizacji danych. Wszystko zależy oczywiście od tego co chcemy pokazać, ale zazwyczaj sprawdzają się dobrze przy pokazaniu różnic dla jednej wiodącej wartości (np. wielkość sprzedaży, liczba ludności itd.) Może to być porównanie pomiędzy np. krajami czy regionami, miastami itd.
Zanim spróbujemy stworzyć mapy w Tableau, warto najpierw sprawdzić format, w jakim mamy nasze dane. Nazwa kolumny w tym przypadku nie jest istotna. Natomiast ważne jest to „co wewnątrz”. Tableau generalnie rozpoznaje nazwy krajów, regionów, miast, kody pocztowe i parę innych. Trzeba pamiętać jednak o kliku zasadach.
Jeśli chcemy, aby narzędzie automatycznie przypisało daną nazwę do pozycji na mapie, to w przypadku krajów powinny one być w języku, w którym używamy narzędzie (np. angielski). Czyli przykładowo Poland będzie rozpoznane, ale Polska już niekoniecznie. Można to skorygować ręcznie, ale o tym nieco później. Inaczej jest w przypadku nazw własnych i bardziej „lokalnych”, które niekoniecznie muszą mieć tłumaczenie. Z tego powodu przykładowo nazwy województw w Polsce zostaną prawidłowo wykorzystane. Nie musimy ich zatem tłumaczyć 😉
Kolejna rzecz, o której warto pamiętać to, aby dane były oczyszczone z niepotrzebnych „dodatków”. Czyli jeśli mamy np. coś w rodzaju Poland (until 1989 PRL) to Tableau nie będzie aż tak mądre, aby wziąć pod uwagę tylko początek, czyli właściwą nazwę kraju (Poland).
Tworzymy dane i zmieniamy format na Geo
Zobaczymy zatem jak stworzyć mapy w Tableau. Ładujemy najpierw dane. W moim przypadku będą to kraje z danymi na temat emisji Co2 w Europie (głównie kraje UE) za 2019 r.
Wybieramy następnie kolumnę z obszaru wymiarów (tzw.dimension):
I wrzucamy ją do panelu roboczego po prawej stronie:
I tu pierwsza ważna rzecz, o której musimy pamiętać. Jak już pewnie wiecie, możemy użyć określonego wykresu w Tableau (jak mapa), jeśli są spełnione pewne warunki. Jednakże, w tym przypadku jeśli wejdę w wykresy („Show me” po prawej stronie), to mapa nie jest dostępna (ikony są wyszarzone):
Dlaczego tak się dzieje? Otóż Tableau automatycznie nie wykrył, że moja kolumna zawiera dane geograficzne. Trzeba to ręcznie aktywować. W tym celu idziemy do naszej kolumny („kraj”), następnie do opcji Geographic Role i wybieramy rodzaj pola. W moim przypadku to oczywiście Country/Region. Ale jak widzicie, Tableau rozpoznaje także lokalizację po innych kryteriach, jak kod pocztowy, miasto, regiony (województwa) itd.
Koło nazwy kolumny ikonka zmienia się na globus, co sygnalizuje, że Tableau już „wie”, że mamy do czynienia z danymi geograficznymi. I dopiero w tym momencie można rzeczywiście wykorzystać mapy w Tableau.
Mamy zatem już aktywne mapy na liście wizualizacji do wyboru:
Jednocześnie pojawia się nasz wykres z mapą:
Korekta lokalizacji
Pomijając dodatkowe ustawienia, to w pewnym sensie tzw. baza jest prawie za nami 🙂 Jednak w danych mamy problem tj. jeden z krajów jest nie rozpoznany. W prawym dolnym roku widzimy ostrzeżenie:
Jeśli klikniemy na nie, to pojawi się poniższe okno i możemy następnie wybrać Edit Locations, gdzie ręcznie doprecyzujemy lokalizację.
Po otworzeniu powyższej opcji, widzimy o jaki kraj chodzi. Po lewej są widoczne nasze dane, po prawej mapowanie Tableau i ostrzeżenie Unrecognized. Mamy zatem problem z Niemcami. Jak wcześniej wspominałem, wynika to z braku oczyszczenia naszych nazw z dodatkowych informacji. W tym przypadku jest to dodatkowa adnotacja nt. Niemiec, które do 1990 roku były podzielone na FRN i NRD.
Na ten moment możemy oczywiście wrócić do danych źródłowych i zmienić ten opis. Ale można to też poprawić z poziomu Tableau. W kolumnie Matching Location wpisujemy nazwę kraju, po czym Tableau proponuje podpowiedzi:
Wybieram zatem Germany i potwierdzam:
Na mapie widać już korektę. Niemcy zostały „zamalowane”, czyli Tableu przyporządkował wartości do kraju. A w dolnym prawym rogu nie mam już informacji o błędzie:
Co ciekawe, to fakt, iż Tableau nadal trzyma oryginalny opis. Jest on widoczny choćby w przypadku pop-up’u tooltip (okienko podpowiedzi), kiedy najeżdżamy myszką na dany kraj. Natomiast powyższe przypisanie powoduje, że samo narzędzie już „wie”, jaki to kraj.
Możemy teraz kształtować naszą mapę podobnie jak przy innych rodzajach wykresów. Ja dodałem wartości emisji Co2 do pola kolor, tak aby mapa wskazywała wynik (tu im ciemniejszy kolor, tym więcej emisji Co2 na kraj).
Mapa teraz odzwierciedla poprzez kolory wielkości Co2 dla danego kraju:
Więcej opcji przy manualnej korekcie
Wróćmy jeszcze do powyższego okna, gdzie obsługujemy wyjątki dla mapy w Tableau. Jeśli z jakiegoś powodu dana wartość „unknown” nam nie pasuje, to możemy ją szybko wykluczyć. Klikamy po prostu na Filter Data. To znacznie szybsza opcja, niż „zabawa” z ręcznym wykluczaniem w standardowym filtrze. Musimy być jednak pewni, że wszystkie pozycje „unknown” są do odrzucenia.
W przypadku gdy nie możemy lub nie chcemy przypisać danej lokalizacji dla „uknown” ale chcemy zostawić wynik, który jest odzwierciedlony na mapie i w legendzie, to możemy użyć ostatniej opcji Show data at default position. W tym przypadku Tableau pozycjonuje lokalizację (u mnie kraj) na pozycji domyślnej (0,0). Zaznaczam i zobaczmy efekt.
W pierwszym momencie wydaje się, że nic nie dzieje się. Chociaż skala (kolory) jest dalej taka sama.
Jeśli jednak powiększę mapę, aby zobaczyć domyślną lokalizację (0,0) to widzimy, że Niemcy „wskoczyły” na dół mapy. I są oznaczone jako „kropka”, gdyż nie przypisujemy lokalizacji do żadnego znanego kraju.
Mapy w Tableau i dodatkowe funkcje
W części przypadków powyższe kroki będą wystarczające, aby cieszyć z dodania mapy w Tableau😊 Warto jednak jeszcze wiedzieć o kilku dodatkowych funkcjach. Znajdziemy je w opcji w menu głównym na górze:
W Background Maps możemy przykładowo wybrać inny (ciemny) motyw, zmienić mapę na rzut satelitarny albo dodać opcję z nazwami ulic.
Inne opcje to Edit Locations (które już widzieliśmy powyżej) a także Map layers, gdzie mamy do dyspozycji szereg mapowych personalizacji 😉 Ich zestaw może się różnić w zależności od wyboru w poprzednim kroku (Background Maps). Niektóre z opcji to włączanie nazw regionów/województw lub ich granic, włączanie nazw miast, dodawanie lini brzegowej, dróg itp.
Z tego samego menu głónego możemy również wybrać Map Options.
W tym przypadku możemy dodać/odjąć różne opcje interaktywnej analizy, czyli to co będzie dostępne dla użytkownika w „obcowaniu” z mapą 🙂
Wbudowane warstwy mapy dla USA
Ciekawie wygląda sytuacja dla pewnego znanego kraju, jak USA 😉 Jeśli chcecie dodać szybko coś extra, to macie szczęście 😊 Twórcy Tableau zadbali o wbudowane informacje odnośnie kilku obszarów. Możemy je szybko włączyć i wyłączyć, a także wybrać rodzaj szczegółowości (np. per stan czy hrabstwo). Dane, jakie mamy pod ręką to przykładowo ilość populacji, dochody, mieszkalnictwo czy proporcje różnych ras. Powiedzmy, że interesuje nas mediana wieku mieszkańców USA. W tym celu wchodzimy w Data Layers, które są dostępne po lewej stronie pod Map Layers (poprzednie kroki).
A następnie wybieramy z rozwijanego menu wybraną przez nas kategorię.
Po czym mapa (tylko USA) „koloruje” się według wybranych kryteriów. Po prawej widzimy również legendę.
Jak wspomniałem, można również wybrać rodzaj szczegółowości informacji. I tak powiedzmy, że chcemy bardziej precyzyjne dane, tj. na poziomie hrabstwa (county).
Na ten moment takie wbudowane dane mamy tylko dla USA. Ale warto o tym wiedzieć. Może się przydać przy jakieś okazji 😉 Pamiętajcie też, ze w samych danych nie potrzebujemy mieć jako kraju danych dla USA. Warstwy te możemy wybrać niezależnie od naszego źródła.
Dodatkowe filtry na Dashboardzie dla map
I na koniec jeszcze jedna ciekawa opcja dostępna dla mapy w Tableau. Wraz z aktywowaniem kolumny jako Geo (tu kraj), otrzymujemy dodatkowe pola, które możemy użyć np. jako filtry na dashboardzie. To szerokość (latitude) i długość (longitude) geograficzna.
Można ich użyć także jak każde inne pole, np. do „kolorowania” mapy.
Inna opcja to filtrowanie danych na dashbaordzie. Wówczas możemy interaktywnie pokazywać, jak zmieniają się nasze dane wzdłuż szerokości i długości geograficznych.
To tyle na dziś…
Niech mapy bedą z Wami 😀
Pozdrawiam,
Michał
Ahoj! A może coś więcej?
Jeśli chcesz być na bieżąco to po prostu zostaw swój e-mail. Nie ominie Cię żadna nowość :)